UTMB- Marzenie każdego ultra biegacza

UTMB- Ultra Trial du Mont Blanc

Każdy biegacz ultra ma jedno marzenie. Pobiec w najsłynniejszym biegu w europie i go ukończyć. Ale z pewnością nie każdy może tego dokonać. Jaki to bieg? Oczywiście słynne UTMB czyli Ultra Trial du Mont Blanc. Bieg we Francji wokół Mont Blanc.

logo

Charakterystyka biegu:

Dystans : 168 km
Przewyższenie ok. 9600 m
Kiedy? Sierpień
Limit zawodników: 2300
Limit czasowy: 46 godzin
Ilość punktów odżywczych: 11 + 6 punktów z samymi napojami.

 

 

Jakie są wymagania?
Wymagań jest co najmniej kilka. Aby móc w ogóle marzyć o możliwości zapisania się na UTMB trzeba zgromadzić 8 punktów kwalifikacyjnych w maksymalnie 3 biegach w ciągu 2 ostatnich lat.

Co to są za punkty i skąd je wziąć?
Doświadczenie zawodników przeliczane jest na punkty zbieramy podczas innych biegów ultra. Ogranicza to mocno ilość osób, które chciałyby się zapisać na bieg. Oraz eliminuje biegaczy bez doświadczenia w biegach górskich. Listę biegów w których możecie zdobyć punkty jest długa i znajdziecie ją tutaj: TUTAJ
10906102_756165191140263_6530647835048676032_n

Kolejnym krokiem, aby móc wziąć udział jest zapisanie się na sam bieg w grudniu i opłacenie kaucji w wysokości 50euro. Czy to wystarczy? Oj nie..

Najtrudniejszym etapem jest LOSOWANIE. To właśnie na tym etapie poległem w tym roku. Pomimo zebrania wszystkich punktów, zapisu i opłaty zostałem odrzucony. Proces losowania wygląda następująco: Każda osoba, która zapisuje się pierwszy raz dostaje jeden los, jeśli drugi (ponieważ rok wcześniej została odrzucona) otrzymuje 2 szanse, lecz jeśli i wtedy nie zostaniemy wylosowani to w kolejnym sezonie już na pewno pobiegniemy, ponieważ startujemy wtedy poza kolejnością.
Więc jakie jest prawdopodobieństwo? W tym roku było prawie 6000 chętnych, zaś limit zawodników wynosi 2300 osób. Szanse wynoszą koło 30%.

utmb
Jeśli zostaniemy wylosowani to pozostaje już tylko uiścić opłatę startową w kwocie 214euro i możemy udać się pod Mont Blanc we Francji.

W tym roku do UTMB dostało się 59 polaków. Trzymajmy za nich kciuki! 🙂