Asics MetaSpeed Sky – test i recenzja

Asics MetaSpeed Sky

Moja przygoda z butami z płytką karbonową rozpoczęła się dwa lata temu wraz z zakupem modelu Nike Vaporfly w którym zrobiłem aktualną życiówkę w maratonie 2:28:16.

Kolejno w butach z karbonem biegałem w Under Armour Machina, New Balance FuellCell tc, Hoka One One Evo Carbon Rocekt a teraz w Asics MetaSpeed Sky.

Kilka par butów z karbonem przerobiłem i to każde z innej marki, więc jest co porównywać. Każda para ma swoją charakterystykę i znacznie się różni od pozostałych.

Ale dzisiaj będzie o.. Asics MetaSpeed Sky!

Asics MetaSpeed Sky

Asics nareszcie wyprodukował wysokoamortyzowaną startówkę z karbonem. Troszkę trzeba było czekać, ale lepiej późno niż wcale. MetaSpeed Sky to najbardziej zaawansowany, najdroższy i najbardziej dopracowany but jaki kiedykolwiek wypuścił Asics.

Buty zostały wyposażone we wszystko, co Asics mógł nam dostarczyć tj. pełnowymiarową płytkę karbonową, świetną cholewkę bardzo dobrze wentylującą oraz nową super piankę Flytefoam Blast Turbo.

Od razu po założeniu i zrobieniu kilku kroków czujesz jak buty mocno sprężynują, a co dopiero przy wydłużeniu kroku i mocniejszym uderzeniu o podłoże.

Asics MetaSpeed Sky

Pełnowymiarowa karbonowa płytka jest zakrzywiona lekko w górę w taki sposób, że bardzo mocno wypycha w przód i daje efekt trampoliny. 

Natomiast nowa pianka Flytefoam Blast Turbo jest niezwykle lekka, bardzo dobrze amortyzuje i zapewnia najwyższą sprężystość.

Drop wynosi zaledwie 5mm, przez co buty wymagają przyzwyczajenia się do nich na co najmniej kilku treningach. Po dłuższym wybieganiu łydki pozostają lekko napięte, co pokazuje, że but może być początkowo dość wymagający dla osób przyzwyczajonych do większego dropu.

Asics MetaSpeed Sky

Buty stworzone do szybkiego biegania, co najmniej poniższej 4:30 na kilometr. Im szybciej biegniesz tym but daje więcej od siebie. Im więcej włożysz, tym więcej z niego wyciągniesz. Asics podaje, że but tak mocno sprężynuje, że podczas biegu robimy mniej kroków o 1,2%, co na dystansie maratonu może mieć znaczenie.

Dzięki wysokiej amortyzacji i niskiej wadze nadaje się na każdy asfaltowy dystans od 5km, aż do maratonu. 

Fenomenalny but na szybsze treningi i na pewno na każde zawody. Jeśli miałbym się decydować na maraton na jesień, to na pewno wybrałbym Asics MetaSpeed Sky!