Badania wydolnościowe w Sportslab- po co? dla kogo?

Badania wydolnościowe w sportslab

Badania wydolnościowe w Sportslab- po co? dla kogo?

1. Skąd pomysł na badania wydolnościowe w sportslab?

Kilka razy przeszło mi przez myśl, aby wykonać takie badania. Ale jakoś nigdy nie było okazji, pretekstu, a także możliwości i finansów.

Tym razem było inaczej. Pojawił się pomysł jak i pretekst do tego, aby wykonać badania wydolnoświowe w Sportslab.

Jak możecie przeczytać na moim facebooku, gdzie wrzucam podsumowania treningów w każdym tygodniu, jak i z bloga, gdzie piszę podsumowania miesiąca, mój trening opierał się na kilometrażu 50-70km i treningu 4-5 dni w tygodniu. Większość tych treningów, to były mocne jednostki treningowe, a biegi wolne ograniczone do minimum.

Przy stosunkowo niewielkim kilometrażu i kilku dniach wolnych w tygodniu, mogłem sobie pozwolić na szybkie bieganie na treningach. Wiedziałem, że mój organizm jest w stanie spokojnie się zregenerować w dni wolne.
Ale nadszedł czas na zmianę treningu. Uważam, że z takiego treningu wycisnąłem ile mogłem i jest to odpowiedni moment na zmianę. Ale, żeby zrobić to dobrze i świadomie potrzebuję badań wydolnościowych. I to był ten pretekst!

2. Dlaczego akurat Sportslab?

Wg. mnie jest to najstarsze i najbardziej doświadczone centrum diagnostyki sportowej. Ufam tej marce i specjalistom tam pracującym (doktorzy fizjologii, wykładowcy na polskich AWFach). Posiadają bardzo dobre opinie wśród sportowców.
Badania wydolnościowe w sportslab
Badania wydolnościowe w sportslab

3. Jak wyglądają badania wydolnościowe w sportslab?

Bez problemu umówiłem się mailowo na wykonanie badania. Kilka dni później udałem się na Kaczą 8 w Warszawie, gdzie mieści się Sportslab (podobno zaraz będą zmieniać lokalizację). Po przebraniu się i wywiadzie na mój temat, zaczęliśmy od badania składu analizy ciała, na popularnym urządzeniu „Tanita”.

Waga: 75,5kg przy wzroście 185cm. Niby okej, ale urządzenie wykryło w moim ciele 13,2% tłuszczu, co jest średnim wynikiem, jak dla sportowca. Optymalny poziom dla mężczyzn w dyscyplinach wytrzymałościowych to 6-8% (w okresie startowym). O czym dowiedziałem się od dr Szczepana.

Pierwszy chellange: Redukcja tkanki tłuszczowej, co powinno przełożyć się na polepszenie stosunku poboru tlenu do wagi.

W dalszej części zrobiłem rozgrzewkę w spokojnym tempie na bieżni mechanicznej, gdzie odbywała się kolejna część badania. Następnie dr Szczepan założył mi maskę, dzięki której możemy sprawdzić pobór tlenu i ilość wydychanego dwutlenku węgla i przebił palec, aby pobrać pierwszą próbkę krwi.

Bieg zacząłem od prędkości 12km/h. Co 3 min. fizjolog pobierał kilka kropel krwi z nakłutego palca (aby móc określić zakwaszenie mięśni) i zwiększał prędkość o 1km/h. Doszedłem tak do tempa 3min/km, przy tętnie 187ud/min. Przy tym tempie czułem się już tak zmęczony, a nogi miałem „zalane betonem”, że musiałem to zakończyć.

4. Po co wykonywać badania wydolnościowe?

Po wykonanym badaniu, dr Szczepan podjął się analizy moich wyników (opis dostałem również na maila).

  • VO2max, czyli wydolność aerobowa/tlenowa organizmu mam na doskonałym poziomie dla wieku i płci osób trenujących
  • Próg tlenowy osiągam przy tętnie 148ud/min- powyżej tej wartości następują przemiany beztlenowe (produkcja kwasu mlekowego)
  • Próg anaerobowy osiągam przy tętnie 174ud/min- przy tej wartości dochodzi do szybkiego zmęczenia przez zakwaszenie
  • Moja ekonomika biegu jest na bardzo dobrym poziomie. Organizm nie potrzebuje dużych nakładów energii do biegu.
  • Poznałem przedziały tętna dla każdej strefy.
  • Otrzymałem dokładny opis zaleceń treningowych.
Podsumowując, otrzymałem ogromną dawkę spersonalizowanej wiedzy fizjologicznej z dokładnymi wytycznymi treningowymi. Dzięki badaniu wydolnościowemu w sportslab, wiem na jakich wartościach tętna trenować i w jaki sposób budować wytrzymałość/ szybkość.
Uważam, że ta wiedza w znacznym stopniu przyda mi się podczas przygotowań do jesiennego sezonu biegowego.
Badania wydolnościowe w Sportslab
Badania wydolnościowe w Sportslab

5. Kto powinien wykonać badania wydolnościowe?

Każdy, kto uprawia lub zaczyna uprawiać sport. Wykonując badania na samym początku sportowej przygody początkowe efekty mogą być jeszcze szybsze i bardziej świadome. Znacznie łatwiej stworzyć spersonalizowany trening dla danej osoby.

Osoby, które chcą schudnąć, także powinny wybrać się do sportslab. Otrzymają one informację jak ćwiczyć i na jakim tętnie, aby tłuszcz był możliwie najszybciej spalany.

Dla mnie bomba! Na pewno wybiorę się za kilka miesięcy, aby zobaczyć efekty mojego treningu w niepodważalnych danych fizjologicznych.

Strona internetowa Sportslab: Sportslab.pl