Badania wydolnościowe w Sportslab- po co? dla kogo?
1. Skąd pomysł na badania wydolnościowe w sportslab?
Kilka razy przeszło mi przez myśl, aby wykonać takie badania. Ale jakoś nigdy nie było okazji, pretekstu, a także możliwości i finansów.
Tym razem było inaczej. Pojawił się pomysł jak i pretekst do tego, aby wykonać badania wydolnoświowe w Sportslab.
Jak możecie przeczytać na moim facebooku, gdzie wrzucam podsumowania treningów w każdym tygodniu, jak i z bloga, gdzie piszę podsumowania miesiąca, mój trening opierał się na kilometrażu 50-70km i treningu 4-5 dni w tygodniu. Większość tych treningów, to były mocne jednostki treningowe, a biegi wolne ograniczone do minimum.
Przy stosunkowo niewielkim kilometrażu i kilku dniach wolnych w tygodniu, mogłem sobie pozwolić na szybkie bieganie na treningach. Wiedziałem, że mój organizm jest w stanie spokojnie się zregenerować w dni wolne.
Ale nadszedł czas na zmianę treningu. Uważam, że z takiego treningu wycisnąłem ile mogłem i jest to odpowiedni moment na zmianę. Ale, żeby zrobić to dobrze i świadomie potrzebuję badań wydolnościowych. I to był ten pretekst!
2. Dlaczego akurat Sportslab?
Wg. mnie jest to najstarsze i najbardziej doświadczone centrum diagnostyki sportowej. Ufam tej marce i specjalistom tam pracującym (doktorzy fizjologii, wykładowcy na polskich AWFach). Posiadają bardzo dobre opinie wśród sportowców.
3. Jak wyglądają badania wydolnościowe w sportslab?
Bez problemu umówiłem się mailowo na wykonanie badania. Kilka dni później udałem się na Kaczą 8 w Warszawie, gdzie mieści się Sportslab (podobno zaraz będą zmieniać lokalizację). Po przebraniu się i wywiadzie na mój temat, zaczęliśmy od badania składu analizy ciała, na popularnym urządzeniu „Tanita”.
Waga: 75,5kg przy wzroście 185cm. Niby okej, ale urządzenie wykryło w moim ciele 13,2% tłuszczu, co jest średnim wynikiem, jak dla sportowca. Optymalny poziom dla mężczyzn w dyscyplinach wytrzymałościowych to 6-8% (w okresie startowym). O czym dowiedziałem się od dr Szczepana.
Pierwszy chellange: Redukcja tkanki tłuszczowej, co powinno przełożyć się na polepszenie stosunku poboru tlenu do wagi.
W dalszej części zrobiłem rozgrzewkę w spokojnym tempie na bieżni mechanicznej, gdzie odbywała się kolejna część badania. Następnie dr Szczepan założył mi maskę, dzięki której możemy sprawdzić pobór tlenu i ilość wydychanego dwutlenku węgla i przebił palec, aby pobrać pierwszą próbkę krwi.
Bieg zacząłem od prędkości 12km/h. Co 3 min. fizjolog pobierał kilka kropel krwi z nakłutego palca (aby móc określić zakwaszenie mięśni) i zwiększał prędkość o 1km/h. Doszedłem tak do tempa 3min/km, przy tętnie 187ud/min. Przy tym tempie czułem się już tak zmęczony, a nogi miałem „zalane betonem”, że musiałem to zakończyć.
4. Po co wykonywać badania wydolnościowe?
Po wykonanym badaniu, dr Szczepan podjął się analizy moich wyników (opis dostałem również na maila).
- VO2max, czyli wydolność aerobowa/tlenowa organizmu mam na doskonałym poziomie dla wieku i płci osób trenujących
- Próg tlenowy osiągam przy tętnie 148ud/min- powyżej tej wartości następują przemiany beztlenowe (produkcja kwasu mlekowego)
- Próg anaerobowy osiągam przy tętnie 174ud/min- przy tej wartości dochodzi do szybkiego zmęczenia przez zakwaszenie
- Moja ekonomika biegu jest na bardzo dobrym poziomie. Organizm nie potrzebuje dużych nakładów energii do biegu.
- Poznałem przedziały tętna dla każdej strefy.
- Otrzymałem dokładny opis zaleceń treningowych.
Podsumowując, otrzymałem ogromną dawkę spersonalizowanej wiedzy fizjologicznej z dokładnymi wytycznymi treningowymi. Dzięki badaniu wydolnościowemu w sportslab, wiem na jakich wartościach tętna trenować i w jaki sposób budować wytrzymałość/ szybkość.
Uważam, że ta wiedza w znacznym stopniu przyda mi się podczas przygotowań do jesiennego sezonu biegowego.
5. Kto powinien wykonać badania wydolnościowe?
Każdy, kto uprawia lub zaczyna uprawiać sport. Wykonując badania na samym początku sportowej przygody początkowe efekty mogą być jeszcze szybsze i bardziej świadome. Znacznie łatwiej stworzyć spersonalizowany trening dla danej osoby.
Osoby, które chcą schudnąć, także powinny wybrać się do sportslab. Otrzymają one informację jak ćwiczyć i na jakim tętnie, aby tłuszcz był możliwie najszybciej spalany.
Dla mnie bomba! Na pewno wybiorę się za kilka miesięcy, aby zobaczyć efekty mojego treningu w niepodważalnych danych fizjologicznych.
Strona internetowa Sportslab: Sportslab.pl