NAJLEPSZY książka, czy film?

najlepszy książka

NAJLEPSZY książka, czy film?

Film Najlepszy miał swoją kinową premierę 17.11.2017r. W ciągu pierwszego miesiąca film obejrzało ponad pół miliona widzów, a na filmweb.pl uzyskał ocenę 8,3/10.

Najlepszego, którego wyreżyserował Łukasz Palkowski miałem okazję obejrzeć 20 listopada w Kinotece. Już kilka miesięcy przed premierą, nie mogłem się doczekać kiedy będę miał chwilę, aby wyskoczyć do kina.
Najlepszy film
Najlepszy film
Tematyki nie trzeba przedstawiać. Jerzy Górski (grany przez Jakuba Gierszała), pochodzący z ciężkiej rodziny, już jako nastolatek uzależnia się od narkotyków. Po kilkunastu latach ćpania, włamywania się do aptek po morfinę, więzieniu i nieustannym igraniu ze śmiercią stacza się na samo DNO. Kiedy trafia do ośrodka leczenia uzależnień, sport ponownie staje się miłością jego życia i wygrywa podwójnego IronMana (triathlon rozgrywany na dystansie 7,6km pływanie, 360km rower, 84km 390m bieganie).

Z kina wyszedłem zachwycony! „Najlepszy to najlepszy polski film, jaki widziałem”. Prawdziwy, szokujący, drastyczny! Uzmysławia jak łatwo można wpaść w złe towarzystwo, całkowicie wyniszczyć swoje ciało i de facto zmarnować sobie pół życia. Pokazuje również jak dusza wojownika, potrafi najpierw wygrać z nałogiem, a później double Ironman’a.

Film jest prawdziwą bombą motywacyjną. Udowadnia, że nie ma takiej sytuacji, z której nie można by się podnieść i zostać najlepszym. Trening potrafi uczynić z każdego, człowiekiem z żelaza (tłum. IronMan).
Najlepszy film
Najlepszy film

Czego zabrakło mi na filmie (nie czytając książki)?

Film skupia się głównie na przybliżeniu tego jak żyje, funkcjonuje i z czym zmaga się człowiek uzależniony. To łatwiej sprzedać, pokazać. Łatwej zainteresować widza narkomanią, niż treningiem triathlonisty.
W zasadzie gość, który był wieloletnim ćpunem, nagle zostaje mistrzem świata w double Ironman.

Co mi się nie podobało?

Wiele scen jest typowo z hollywoodzkiego kina- są bardzo mocno przerysowane, czasem nie realne. Jeśli wiemy jak wyglądają zawody sportowe to rozmija się to z prawdą.
Scena kiedy jadą na zawody i nagle się dowiaduje, że nie będzie to ironman, tylko double ironman jest z kosmosu. Nie da się przygotowując do ironmana, wzruszyć ramionami, pokonać podwójnego i jeszcze wygrać.
Najlepszy książka
Najlepszy książka

I później przeczytałem książkę Najlepszy..

UWAGA! Książka meeega wciąga. Czyta się ją jednym tchem. 2 dni to max.
Dopiero książka jest autentyczna, wiarygodna i nie wzbudziła moich zastrzeżeń.
W książce w ogóle nie ma, motywu miłosnego, który jest rozbuchany w filmie. Po co? Żeby film się lepiej sprzedał? Reżyser napisał własny scenariusz, który nie ma nic wspólnego z książką Najlepszy?!
W filmie okres treningu jest bardzo spłaszczony, a Górski ni z tego ni z owego zostaje mistrzem świata. Dopiero książka pokazuje, jak ciężko musiał trenować i pracować. Opisane są wcześniejsze starty sprzed double ironman, które w filmie zostały całkowicie pominięte. Przedstawia skąd narkoman po odwyku czerpał wiedzę nt. treningu biegowego, rowerowego, pływackiego.
Dodatkowo ukazuje niełatwe życie w PRL-u, którego moje pokolenie nie zna, a dzięki książce Najlepszy jest w stanie poznać i lepiej zrozumieć.
Na pytanie „Najlepszy książka, czy film?” jest tylko jedna odpowiedź: lepsza książka, ale film jako ogromna dawka motywacji, też daje radę.
Jeśli nie chcesz się zawieść w kinie, nie czytaj wcześniej książki. Zdecydowanie lepsza kolejność to film, a potem książka. 🙂

Na koniec ciekawostka..

10 czerwca 2017, Robert Karaś ustanowił aktualny rekord świata w Double IronMan. Czas jaki uzyskał to 19 godzin 44 minuty i 42 sekundy. Brawo!